Оминаючи районний рівень
Аби надати громадам можливість ефективно господарювати та забезпечувати належну якість медичної допомоги на первинній ланці, Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України розробляє зміни до законодавства про охорону здоров’я, які дозволять напряму фінансувати первинну ланку, оминаючи районний рівень.
Під час панельної дискусії заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк презентував основні параметри реформи, сфокусувавшись на ролі громад як власників медичної інфраструктури.
За його словами, на сьогодні найбільше нарікань від керівників об’єднаних територіальних громад (ОТГ) стосувалося фінансування первинної ланки через Центри первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), які знаходяться в районних центрах. «Зараз ситуація виглядає так, що ОТГ у рамках реформи отримує медичну інфраструктуру, але має зв’язані руки і не може господарювати. Ми ініціюємо зміни в основи законодавства про охорону здоров’я, щоб розблокувати цю можливість. Тривають перемовини з профільним комітетом, аби спільно подати зміни, які полягатимуть у тому, що не тільки ЦПМСД будуть суб’єктами надання послуг первинної ланки, але й лікарські амбулаторії і приватні лікарські практики. Тобто будь-яка медична інфраструктура, яка є на території громади і де є лікар, може бути суб’єктом надання допомоги і суб’єктом фінансування», — наголосив П. Ковтонюк.
Під час форуму голови ОТГ схвалили кроки МОЗ України, які стосувалися скасування 33-го наказу. Тепер вони можуть формувати штат медичного закладу відповідно до потреб громади. «Наприклад, наша громада з населенням 8 тис. осіб має ЦПМСД, в якому працює 7 лікарів і було 8 осіб адміністративного персоналу. Після скасування 33-го наказу з’явилася можливість привести цей штат у відповідність. Адже не потрібна посада заступника головного лікаря або посада бухгалтера, оскільки в раді ОТГ є бухгалтер, який може займатися Центром», — розповів один з учасників форуму.
П. Ковтонюк також відзначив, що голови громад, на відміну від представників районної чи обласної влади, дуже проактивно ставляться до потреби комп’ютеризації первинної ланки. «Вони це сприймають як керівництво до дії, бо розуміють практичний зиск від цих кроків. Вони відчувають свою функцію господаря — і вони не чекають чогось від держави, а самі роблять», — зазначив заступник міністра.
Під час форуму представники регіонів також поінформували, що в громадах є запит на реабілітаційні ліжка, денний стаціонар, соціальний догляд. Як приклад, одна з громад Тернопільщини почала діалог з міською та районною лікарнями, домовившись про розподіл функцій. Відтепер лікарня робить операції, а реабілітацію пацієнти проходитимуть у своїй громаді, де відкрили кілька ліжок для догляду та реабілітації.
Фіналізуючи підсумки зустрічі голови ОТГ погодилися з позицією МОЗ, що жодні зміни вектора реформ не скасують потребу у підготовці якісної медичної інфраструктури. «Якщо громада буде займатися господарюванням — упорядковувати мережу, займатися ремонтом, комп’ютерами, дорогою, житлом, машиною для лікаря, — це не скасують ніякі зміни в реформуванні. Тому громади можуть сміливо готувати свою мережу до перетворень», — запевнив П. Ковтонюк.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://moz.gov.ua/
|